Co to jest aura? Objawy i znaczenie zjawiska w kontekście migreny

Co to jest aura? Objawy i znaczenie zjawiska w kontekście migreny

Aura – tajemnicze zjawisko towarzyszące migrenom Migrena to bardzo dokuczliwa dolegliwość, którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzu

Jakie są skuteczne sposoby na poprawę trawienia u dzieci?
Wpływ stresu na nasze zdrowie – jak go zminimalizować?
Jak naturalnie poprawić trawienie u dzieci i niemowląt?

Aura – tajemnicze zjawisko towarzyszące migrenom

Migrena to bardzo dokuczliwa dolegliwość, którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się ona silnym bólem głowy, np. pulsującym lub tętniącym, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Jednym z niezwykłych objawów migreny jest tak zwana aura, której występowanie i interpretacja bywa różna u różnych osób. Co to takiego aura i jakie ma znaczenie dla osób borykających się z tą chorobą?

1. Aura – co to jest?

Aura to jedno z objawów migrenowych, które pojawia się u około 30% osób chorych. Polega ona na tym, że przed pojawieniem się bólu głowy pojawiają się u chorego zaburzenia percepcyjne. Osoby te widzą wtedy różnego rodzaju zaburzenia w polu widzenia, np. migotanie, mroczki, plamy czy błyskawice. Czas trwania aury to zwykle kilkanaście minut, po czym ból głowy się pojawia.

2. Objawy aury

Osoby doświadczające aury migrenowej zwykle obserwują takie objawy jak:
– Zaburzenia w pole widzenia, np. mroczki, błyskawice, migotanie, ślepota jednostronna;
– Zaburzenia czucia i ruchu, np. drętwienie kończyn, zmiana czucia dotykowego;
– Zmiany w zachowaniach i funkcjonowaniu, np. dezorientacja przestrzenna, brak koordynacji ruchowej.

3. Znaczenie aury w kontekście migreny

Aura migrenowa jest dość dziwnym objawem, którego przyczyny naukowcy do tej pory nie do końca wyjaśnili. Wiadomo jednak, że występuje u osób z padaczką i że jest to zjawisko elektrochemiczne, które może prowadzić do nadmiernego pobudzenia neuronów w mózgu. Dlatego też można powiedzieć, że aura migrenowa jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem, sygnałem, że w mózgu dzieje się coś nienormalnego, co może prowadzić do dolegliwości bólowych. Dzięki temu osoby chore na migrenę mogą reagować odpowiednio wcześnie i podjąć działania przeciwbólowe, które pomogą zminimalizować dolegliwości.

4. Jak radzić sobie z auralną migreną?

Osoby cierpiące na auralną migrenę powinny wiedzieć, jak się zachować w momencie pojawienia się objawów. Przede wszystkim należy usiąść lub położyć się w bezpiecznym miejscu. Należy unikać prowadzenia pojazdów, pracy na wysokości, obsługi maszyn i wszelkich działań wymagających skupienia uwagi. Warto też udać się do cichego i jasnego pomieszczenia, w którym można wypocząć i zrelaksować się. Działania te przyczynią się do zmniejszenia objawów i zminimalizowania bólu głowy.

5. Podsumowanie

Aura migrenowa jest dość tajemniczym objawem, który może nieco wystraszyć lub zaniepokoić osoby, które zaczynają doświadczać pierwszych objawów choroby. Warto jednak wiedzieć, że auralna migrena to zjawisko w pełni kontrolowalne i że istnieją sposoby, które pomogą zminimalizować dolegliwości i skutki tej choroby. Warto też pamiętać, że takie zaburzenia w percepcji są jednym z pierwszych sygnałów, które daje organizm w trakcie migreny, a co za tym idzie – potencjalnie istotnym sygnałem, na który warto zwrócić uwagę i podjąć odpowiednie działania.