Badania przesiewowe oraz profilaktyka zachorowań na raka piersi stanowią jedno z najważniejszych działań, które mogą zapobiec rozwojowi choroby oraz u
Badania przesiewowe oraz profilaktyka zachorowań na raka piersi stanowią jedno z najważniejszych działań, które mogą zapobiec rozwojowi choroby oraz umożliwić wczesne wykrycie nowotworu. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w diagnostyce raka piersi są markery nowotworowe, wśród których szczególnie ważny jest marker piersiowy.
Co to są markery nowotworowe?
Markery nowotworowe to substancje, które w ustalonych normach występują w organizmie człowieka, jednak ich znaczne zwiększenie, a także pojawienie się w organizmie człowieka, u którego nie stwierdzono wcześniej podwyższonej wartości, może świadczyć o obecności choroby nowotworowej.
Wśród tumorów złośliwych szczególnym znaczeniem w diagnostyce markery nowotworowe są raki jajnika, trzustki, wątroby, prostaty oraz piersi. Przydatne mogą być również w diagnostyce innych chorób.
Marker piersiowy – co oznacza?
Marker piersiowy, nazywany także antygenem CA 15-3, jest glikoproteiną, która powstaje w komórkach rakowych piersi. Jego poziom we krwi wzrasta w przypadku rozwoju nowotworu piersi.
Nie należy jednak interpretować wyniku bez dokładnej analizy całego obrazu klinicznego. Wzrost stężenia markerów nowotworowych może wskazywać również na obecność chorób zapalnych, chorób autoimmunologicznych, a nawet ciąży.
Rola markerów nowotworowych w diagnostyce raka piersi
Badanie stężenia markerów nowotworowych jest jednym z elementów diagnostycznych badania raka piersi. Wzrost poziomu markerów nowotworowych piersi może świadczyć o rozwoju choroby, ale występowanie choroby nie zawsze wiąże się z powiększeniem stężenia markerów nowotworowych.
Ze względu na fakt, że wzrost poziomu markerów nowotworowych może występować także w innych schorzeniach, ważne jest, aby analiza wyników badań była przeprowadzona przez doświadczony zespół. Istotne jest również to, że wczesna diagnostyka raka piersi zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie choroby.
Badanie raka piersi z użyciem markerów nowotworowych
Badania przesiewowe raka piersi przeprowadzane są w ramach programów profilaktycznych. Ich celem jest wczesne wykrycie choroby i skuteczne leczenie. Wśród badań diagnostycznych raka piersi są:
1. Badanie palpacyjne
2. Mammografia
3. Badanie USG
4. Biopsja
Badanie stężenia markerów nowotworowych, takich jak marker piersiowy, jest jednym z elementów diagnostycznych badania raka piersi. W przypadku podejrzenia choroby, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, w tym innych markerów nowotworowych, a także badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny piersi.
Podsumowanie
Marker piersiowy stanowi ważne narzędzie w diagnostyce raka piersi. Jednakże nie można interpretować wyników badań bez dokładnej analizy całego obrazu klinicznego pacjenta. Istotne jest przeprowadzenie badań przesiewowych, w tym badania stężenia markerów nowotworowych, które znacznie zwiększają szanse na wczesne wykrycie choroby oraz skuteczne jej wyleczenie.