Procedury i kryteria wyboru pacjentów do leczenia sanatoryjnego Sanatoria są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z chorobami układu oddechowe
Procedury i kryteria wyboru pacjentów do leczenia sanatoryjnego
Sanatoria są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz zaburzeniami metabolicznymi. Leczenie w takich placówkach ma na celu nie tylko złagodzenie objawów, ale także wprowadzenie zmian w stylu życia, które pomogą uniknąć powrotu choroby w przyszłości. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak dobór odpowiednich pacjentów, którzy będą poddani kuracji w sanatorium. Jakie są kryteria wyboru i jakie procedury powinni przejść pacjenci chcący skorzystać z leczenia w taki sposób?
1. Kwalifikacja do leczenia sanatoryjnego
Przed rozpoczęciem kuracji w sanatorium konieczna jest kwalifikacja pacjenta. Polega ona na szczegółowym wywiadzie oraz badaniach diagnostycznych. Lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta oraz określa, który rodzaj sanatorium będzie dla niego odpowiedni. Kwalifikacji dokonuje się w placówkach zdrowia publicznej oraz prywatnych, jednak najpierw należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
2. Kryteria wyboru pacjentów
Do kuracji w sanatorium kwalifikują się osoby z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz metabolicznymi. W przypadku pierwszych wymagane jest wystąpienie choroby przewlekłej lub nawracającej, wymagającej stałego leczenia farmakologicznego. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych konieczne są z kolei przynajmniej 2 epizody chorobowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zagrażające życiu lub występujące z dużą częstotliwością. W przypadku pacjentów z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą) wymagana jest niestabilność choroby, związana z niewłaściwym poziomem cukru we krwi oraz innych nieprawidłowości.
3. Procedury przyjęcia pacjenta
Po kwalifikacji pacjenta do leczenia sanatoryjnego należy wystąpić z wnioskiem o przyjęcie do placówki. W przypadku sanatoriów publicznych decyzję o przyjęciu podejmują kierownicy placówek, na podstawie listy oczekujących i dostępnych miejsc. W przypadku sanatoriów prywatnych pacjent może sam dokonać rezerwacji, jednak jednakowoż podlegają one pewnym ograniczeniom wynikającym z limitów miejsc i terminów.
4. Czego wymaga się od pacjentów w sanatorium?
W sanatoriach pacjenci poddawani są kompleksowemu leczeniu, które obejmuje m.in. oddychanie czystym powietrzem, aktywność fizyczną, dietę oraz zabiegi lecznicze. Wymagane jest od pacjentów pełne zaangażowanie w proces leczenia, a także przestrzeganie wewnętrznego regulaminu placówki. W przypadku nieprzestrzegania wymagań lub zachowań szkodliwych dla zdrowia, pacjent może zostać skierowany do innej placówki, lub odesłany do domu.
5. Czy kuracja w sanatorium jest refundowana?
Leczenie w sanatorium jest dofinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak nie każdemu pacjentowi przysługuje ta forma leczenia. Ponadto, decyzję o refundacji podejmuje lekarz prowadzący, po przeprowadzeniu szczegółowego badania przed wizytą w sanatorium. Przy dofinansowaniu, koszty pobytu pokrywa NFZ, a pacjenci odprowadzają jedynie niewielką opłatę za dobę.
Podsumowując, leczenie w sanatorium to skuteczny sposób walki z chorobami przewlekłymi. Pacjenci korzystający z takiej formy leczenia muszą przejść rygorystyczne procedury kwalifikacyjne oraz przestrzegać wewnętrznych wymagań szpitala. Jednak z drugiej strony, dzięki dofinansowaniu, kuracja ta jest dostępna dla większej liczby pacjentów.