Podrażnienie przełyku po wymiotach: Jak złagodzić dyskomfort i wspomóc regenerację

HomeZdrowie

Podrażnienie przełyku po wymiotach: Jak złagodzić dyskomfort i wspomóc regenerację

Podrażnienie przełyku to wyjątkowo nieprzyjemne odczucie. Jest to dolegliwość, która pojawia się często po wymiotach i może trwać kilka dni. Wymioty s

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia?
Jakie są najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie pleców?
Czy dieta niskosodowa jest wskazana dla każdego?

Podrażnienie przełyku to wyjątkowo nieprzyjemne odczucie. Jest to dolegliwość, która pojawia się często po wymiotach i może trwać kilka dni. Wymioty sprawiają, że kwaśna treść żołądkowa unosi się do przełyku, co powoduje podrażnienie i ból. Jak złagodzić dyskomfort oraz wspomóc regenerację?

1. Zmodyfikuj dietę
Podrażniony przełyk musi przede wszystkim odpocząć. Warto więc zmodyfikować dietę na bardziej łagodzącą. Unikaj pikantnych, tłustych oraz ostrych potraw. Zdrowe białka, warzywa oraz delikatne owoce – to składniki, na które powinna się składać dieta po wymiocinach.

2. Pij małe ilości płynów przez cały dzień
Ważne jest, aby często pić wodę, jednak w mniejszych ilościach, niż zwykle. Wtedy woda nie powinna ciężko opadać na żołądek oraz dochodzić do przełyku.

3. Pij napoje łagodzące
W historii domowych sposobów znajduje się wiele przepisów na napoje łagodzące. Należy wypić szklankę ciepłej wody z miodem i cytryną lub herbatę z dziurawcem. Mogą również pomóc napoje herbaciane ziołowe, które szybko zniwelują podrażnienie.

4. Zwróć uwagę na postawę ciała
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo przyczyni się do szybszej regeneracji dodawanie kilku centymetrów do swojej postawy. Najlepszym rozwiązaniem jest leżenie płasko na łóżku lub sofie. Podwyższenie głowy o kilka centymetrów ułatwi odpływ kwasów z żołądka.

5. Zainwestuj w teściowe sposoby
Oto lista kilku sposób, które od wieków pomagają przeuczyć w męczących czasach:
– sok z kartofli (napój ten działa jak naturalny łagodzący)
– płatki owsiane (przemieszaj płatki owsiane ze zmielonymi migdałami, zmocz i umieść na gardle na kilkanaście minut)
– chuć do pracy społecznej (klucz do sukcesu)

W przypadku silnego i nieustępującego bólu zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy będą potrafili odpowiednio ocenić sytuację i polecić najlepsze rozwiązanie.