Jak rozpoznać pasożyty u niemowlaka? Objawy i metody diagnozowania infekcji

HomeZdrowie

Jak rozpoznać pasożyty u niemowlaka? Objawy i metody diagnozowania infekcji

Pasożyty u niemowlaka? Jak je rozpoznać? Niemowlaki są bardzo wrażliwe na infekcje i aby zadbać o ich zdrowie, warto zwrócić uwagę na możliwe symptom

Skuteczne sposoby na zwiększenie elastyczności ciała i uniknięcie kontuzji
Jak zapobiegać zaparciom i utrzymać zdrowy układ trawienny?
Mąki Ig: Charakterystyka i zastosowanie różnych rodzajów mąk iglastych

Pasożyty u niemowlaka? Jak je rozpoznać?

Niemowlaki są bardzo wrażliwe na infekcje i aby zadbać o ich zdrowie, warto zwrócić uwagę na możliwe symptomy, które może dawać infekcja pasożytnicza. Pasożyty znajdują się zazwyczaj w jelitach i wtedy pojawiają się pierwsze objawy. Jakie są sposoby rozpoznania pasożytów u niemowlaka?

1. Objawy infekcji

Pierwsze objawy infekcji pasożytniczej u niemowlaka to biegunka i wymioty, ale objawy te mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego, żeby stwierdzić, czy dziecko zmaga się z pasożytami, warto zwrócić uwagę na inne symptomy, takie jak:
– Wzdęcia
– Świąd w okolicy odbytu
– Zmiany w apetycie (nawet spadek)
– Zmiana koloru skóry (bladość, szarość)

2. Metody diagnozowania infekcji

Diagnozowanie infekcji pasożytniczej u niemowlaka opiera się na testach kału. W laboratorium badany jest kał, a następnie oceniana jest jego zawartość. W ten sposób można stwierdzić, czy w kale znajdują się jaja lub larwy pasożytów. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, jednak wymaga od rodziców odrobiny cierpliwości.

3. Jak uniknąć infekcji?

Ważne jest, aby zadbać o higienę dziecka, a przede wszystkim dbać o czystość rąk. Dlatego po każdym kontakcie z dzieckiem warto umyć ręce. Dobrze jest również zmienić pieluszkę zaraz po zanieczyszczeniu i regularnie myć okolice intymne dziecka. Warto również zadbać o to, aby dziecko nie miało kontaktu z osobami, które mają infekcję pasożytniczą.

Podsumowując, można stwierdzić, że infekcja pasożytnicza u niemowlaka jest dość częsta i warto zwrócić uwagę na występujące objawy. W przypadku podejrzenia infekcji, warto udać się z dzieckiem do lekarza, który wskaże metodę leczenia. Jednak najlepiej unikać zakażeń przestrzegając podstawowych zasad higieny.